На нових 1000-гривневих банкнотах НБУ використали "піратський" шрифт


У дизайні для нової банкноти номіналом у 1000 гривень використали неліцензійний шрифт, він має бути використаний і на оновленнях всього модельного ряду гривні в номіналах 20, 100 і 500

Про це повідомив дизайнер шрифтів Богдан Гдаль на своїй сторінці у Facebook. Об этом сообщает dnews.in.ua со ссылкой на СМИ.

Як зазначив дизайнер, у нього виникли підозри щодо легальності деяких шрифтів.

"Зрозуміло, що від чиновників Нацбанку важко буде дізнатися, чи справді вони їх купували. Але дизайнер може виявити недоліки, аналізуючи вигляд літер", — написав Гдаль.

Він зауважив, що найбільше уваги привернув напис "Одна тисяча гривень" на звороті.

"При пошуку оригінального шрифту, яким він зроблений, виявилася невідповідність форм деяких з його літер з офіційними. Особливо це проявлено у слові "гривень" і найбільш яскраво в літері -в-. Справа в тому, що цей шрифт — Bickham Script, створений дизайнером Річардом Ліптоном в 1997 році і потім ліцензований компанією Adobe, до 2016 року взагалі не мав офіційної кириличної версії. Отже, якщо ним хтось користувався, то це були тільки піратські видозміни, які автоматично вважаються краденими, бо ліцензія шрифту прямо забороняє будь-яку модифікацію форм літер і їх перевидання", — пояснив дизайнер.

Він зазначив, що при візуальному аналізі і спробі знайти "хвости" такої невідповідності в мережі була знайдена серія шрифтів з назвою Bickham Script One, Bickham Script Two, Bickham Script Three, підписані іменем росіянки Олександри Гофман.

"Як виявилося, в шрифтових колах вона досить відома як авторка крадених версій шрифтів, які підписувала своїм іменем і далі поширювала безкоштовно без дозволу авторів. Серію краденого Bickham Script вона зробила в 2005 році. Натомість справжні автори видали свою кириличну версію лише в 2016 році. І при порівнянні напису на гривні чітко видно, що використаний саме крадений варіант, на який в Нацбанку просто не можуть мати ліцензії", — підкреслив Гдаль.

Дизайнер звернувся до автора шрифту Річарда Ліптона. Той переадресував Гдаля на іншого шрифтового дизайнера, який працює в компанії Adobe — Франка Грісхамера. Саме компанія Adobe має всі права на цей шрифт.

"До випуску шрифту Bickham Script Pro 3 у 2016 році не було жодної офіційної кириличної версії шрифту. Однак я якось зустрів піратський зразок в 2012 році на упаковці цукерок в російському супермаркеті в Німеччині. Я знаю, що Річард Ліптон робив розширений варіант шрифту для церкви LDS. Зараз на ньому ґрунтується остання офіційна версія. Пам’ятаю, що ми витратили близько року часу, аби привести все до ладу. Я не знаю, чи хтось прибрав до рук версію для цієї церкви або може хтось зробив кирилицю на основі латинської версії. Шкода, що Національний банк України не помітив недоліків шрифту, про який йде мова. І це, безумовно, не Bickham Script Pro 3. В будь-якому разі, наша ліцензія не дозволяє вносити зміни у шрифт", — відповів Грісхамер.

На питання, чи буде компанія Adobe вимагати в Національного банку України купити цей шрифт або відшкодувати збитки, Франк відповів:

"Я не можу це коментувати. Щоб усунути цю проблему, мають бути створені абсолютно нові друковані форми банкнот (з ліцензійною версією шрифту — ред.), що, ймовірно, не так просто зробити (я ніколи не друкував гроші сам, але можу собі уявити, що це не простий процес)".

До того ж, цей же шрифт НБУ використав на купюрі номіналом 20 гривень, яку презентували минулого року. І, схоже, він має бути використаний на оновленнях всього модельного ряду гривні в номіналах 20, 100, 500 і 1000 гривень.

Офіційної позиції Adobe ще не було. Богдан Гдаль зв’язався лише зі шрифтовими дизайнерами від Adobe.

  • У червні Нацбанк випустив нову купюру номіналом у 1000 грн і розвіяв три міфи про нову банкноту
  • Як розповіли в НБУ, фальшивомонетники найчастіше підробляють купюри старого зразка
  • З 25 жовтня банкнота нового номіналу 1000 грн увійде в обіг в Україні.


Джерело статті: “http://espreso.tv/news/2019/07/09/na_novykh_1000_gryvnevykh_banknotakh_nbu_vykorystaly_quotpiratskyyquot_shryft”

ТОП новости

Вход

Меню пользователя